loading...
سایت سرگرمی تودرتو | کسب درآمد بالا | tudartu
محصولات پر فروش
محصولات ویژه
آخرین ارسال های انجمن
رضا بازدید : 2532 چهارشنبه 25 بهمن 1391 نظرات (0)

 

بیش از یک چهارم مردم جهان با آئین های شرق آسیا از قبیل هندوییسم، بودیسم، تائوییسم، سیک و غیره روزگار می گذرانند. برخی از هیجان انگیزترین معابد دنیا متعلق به این ادیان است. این معابد هر کدام به دلیلی چون غیر قابل دسترس بودن، زیبایی ، قدمت و جلال و جبروت مورد توجه اند.

در گزارش زیر به ۱۰ تا از جالب توجه ترین معابد شرقی نگاهی انداخته ایم:

معبد لانه ببر

این معبد که در بوتان قرار دارد از مقدس ترین مکانهای بوایی ها است که بر طبق افسانه ای یکی از گوروهای بودای که به بودای دوم معروف است از فراز صخره ببر به آرامش رسیده است هم اکنون این معبد محل خلوت و تمرکز راهبان است.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

معبد وات رانگ خان

این معبد که در تایلند قرار دارد یکی از معابد متفاوت بوداییان است که به رنگ سفید عاجی ساخته شده و هنوز در حال تکمیل است این معبد بسیار زیبا و چشم نواز است.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

معبد پارامبانان

معبد هندویی و در مرکزی جاوا اندونزی است. معبد در ۸۵۰ ساخته شده و ۸ زیارتگاه اصلی و ۲۵۰ زیارتگاه کوچکتر تشکیل شده است.تقریبا تمام دیوارهای معبد با حجاری داستان ویشنو ماجراهای هانومان پادشاه میمون وحماسه رامایانا و دیگر افسانه ها پوشانده شده است.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

معبد شیواداگن پاگودا

کسی تاریخ دقیق ساخت این معبد زیبای طلایی در برمه را نمی داند گرچه می گویند ۲۵۰۰ سال قدمت دارد اما متخصصان حدس می زنند مربوط به قرن هفتم میلادی باشد در ساخت مناره آن از طلای خالص و یاقوت استفاده شده است.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

معبد بهشت

معبد بهشت معبد تائویی در پکن پایتخت چین است. این معبد در قرن ۱۴ توسط امپراتور Yongle از سلسله مینگ (که همچنین شهر ممنوعه را ساخت) به عنوان معبد شخصی خود ساخته است.معماری این معبد خیلی جالب است: در حالی که درسطح زمین معبد نشان دهنده مربع هستند اما همه چیز در معبد که نشان دهنده آسمان، مدور است.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

معبد چوین این

در ژاپن واقع است معبدی مربوط به آیین ذن و مربوط به قرن ۱۷ ام میلادی است.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

معبد بوروبودار

در قرن نوزدهم اشغالگران هلندی در اندونزی سازه باستانی عظیمی یافتند که در اعماق جنگل های جاوه قرار داشت این معبد از بزرگترین معابد دنیاست و حدود ۲۷۰۰ پانل نقش برجسته و ۵۰۴ مجسمه بودا دارد.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

دربار صاحب یا معبد طلایی

زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک است؛ این پرستشگاه در شهر امریتسار در ایالت پنجاب هند واقع شده‌است. این پرستشگاه را چهارمین پیشوای مذهبی سیک‌ها، گورو رام داس بنیان نهاد.

دربار صاحب در بین سیک‌های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی محسوب می‌شود و این معبد برای سیک‌ها مکانی مقدس به شمار می‌رود، زیرا گورو جاودانه این آئین، کتاب گورو گرانت صاحب در آن نگهداری می‌شود؛ این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو به شمار می‌رود. نوشته‌ها و سروده‌های گورو ارجن در آدی گرانت نیز در این معبد قرار دارد. بیش از ششصد کاهن در این معبد به کار مشغولند.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

معبد ویشنو سریرانگام

یکی از بزرگترین معابد هندو است که در هند قرار دارد و متعلق به ویشنو یکی از سه خدای هندوست.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

مجتمع معبد عظیم است و شامل منطقه بیش از ۱۵۰ هکتار با هفت دیوار متحدالمرکز با حدود ۲٫۵ مایل (۴ کیلومتر) مسافت است. این معبد از لحاظ تعدا مجسمه های کوچک روی طبقات هرمی بسیار چشم نواز است.

معبد انگکور وات

انگکور وات نام مجموعه‌ای از معابد است که در اوایل سدهٔ دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم در انگکور در کامبوج ساخته شد تا پرستشگاه حکومتی و پایتخت او قرار گیرد.

جالب توجه ترین معابد شرقی-www.tudartu.ir

این معبد که در ابتدا معبدی هندو بود و به ویشنو، خدای هندیان تقدیم شده بود پس از ورود آیین بودا به معبدی بودایی بدل شد. انگکور وات که تا به‌امروز به‌خوبی حفظ شده است هنوز هم تنها پرستشگاهی است که از زمان ساختش تا کنون به عنوان یک مرکز مذهبی استفاده می‌شود.

این معبد بزرگترین بنای مذهبی در جهان است و معماری اصیل خمری را می‌توان در آن مشاهده نمود. انگکور وات که اصلی‌ترین جاذبهٔ گردشگری کامبوج است، نشان ملی آن کشور نیز به‌شمار می‌آید و طرح آن بر روی پرچم کامبوج نیز نقش بسته است.

برگرفته از alamto.com

برچسب ها گوناگون , عکس , طبیعت , تفریح ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
محصولات ویژه فروشگاه با تخفیف عالی
درباره ما
Profile Pic
سایت تودرتو فعالیت خود را در زمستان 1391 شروع کرده و به سرعت در حال ارتقاء می باشد.با عضویت و شرکت در بحث ها از وبگردی لذت ببرید و با اشتراک گذاری پست دلخواه خود در شبکه های اجتماعی مطالب را به دوستان خود نشان دهید...
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟